EGYB - MAGYARORSZGON TENYSZTETT - LFAJTK
![](http://www.archimedia.hu/show_pic.php?id=1049793801872936)
EREDETE
Az angol telivr l kialakulst hrom tnyez az angol llattenysztsi kultra, a lversenyzs s a kedvez krnyezeti felttelek szerencss egytthatsnak ksznhetjk. Az si kelta lovak angliai leszrmazottja az angol s r szigeteken shonos galloway keleti mnekkel val tenysztse rvn alakult ki az a szilrd szervezet, kitart gyors ltpus, amely az angol telivr fajta kiindul llomnyt jelentette. Klnsen a XVI-XVII. szzad volt a keleti befolys kora, s ez id alatt mintegy 160 mn rkezett Keletrl Arbibl, Trk-orszgbl s Berberisztnbl. Ezek kzl hrom a trkktl zskmnyolt s 1687-ben Angliba kldtt Berley Turk, az 1706-ban Arbiban vsrolt Darley Arabian s a kalandos krlmnyek kztt Angliba kerlt Godolphin Arabian (egyes forrsok szerint Godolphin Barb) alaptott olyan vonalat, hogy leszrmazottaik a modern telivrtenysztsben is fennmaradtak. A tbbi mnvonal fokozatosan eltnt a szrmazsi tblkrl s ma elmondhat, hogy valamennyi angol telivr apai gon e hrom mn valamelyikre vezethet vissza. Magyarorszgon az angol telivr meghonostsa Szchenyi Istvn s Wesselnyi Mikls nevhez fzdik. Szchenyi 1815. oktber 19-n megkezdett els angliai tjn felhvja a hazai kzvlemny figyelmt az angliai lllomnyra s a lversenyzsre. 1816-ban 21 lovat vsroltat, s ezt tovbbiak kvetik. 1822-ben Wesselnyi Miklssal egytt 19 lovat s 2 csikt vsrolnak. Ugyanezen vben kezde-mnyezik a hazai versenyek megszervezst, 1824-ben ltre is jn a „Plyafuttatsi Trsulat”. Az els magyarorszgi mnesknyvet 1832-ben adtk ki. A magyar tenyszts telivrek legjobb eredmnyeiket a XIX. szzad utols negyedben rtk el az Epsom Derby nyer Kisbr s az 54 versenyben veretlen „csodakanca” Kincsem eredmnye mindmig megdnthetetlennek ltszik. Az utbbi idkben Imi (1953) s Imperil (1960) verseny- s tenyszeredmnyei voltak kiemelkedek.
JELLEMZI
Atltikus alkat, feje szraz, a msodlagos ivarjelleg kevsb kifejezett. Nyaka hossz, egyenes, a baltavgs kifejezett, a mar hossz, izmos, kiemelked. Hta kzphossz, az gyk feszes. Fara hossz, jl izmolt, gyakan egyenes. Mellkasa inkbb mly, mint dongs. Lapockja jl izmolt, dlt. Vgtagjai szikrak, igen jl inaltak. Csdje hossz, esetenknt puha. Lbllsa ell gyakran francis, htul nyitott csnkok jellemzek. Mozgsa lapos, trt nyer, klnsen vgtban halads. E jrmdban a vilg leggyorsabb lova. Szne tlnyomrszt pej, emellett srga, fekete s szrke is elg nagy gyakorisggal fordul el.
Mretei: marmagassga bottal mrve: 150-170 cm, szrkrmrete: 18-22 cm. Mreteit tekintve a fajtn bell igen nagy vltozatossgot tallunk.
HASZNOSTSA
Elsdleges hasznostsi irnya a lversenyzs. A fajta szelekcija a gyorsasgra pl. A galopp plykon az egsz vilgon angol telivr lovak versenyeznek. E mellett a military sportgban s a lovassport egyb terletein is nagy szmban tallunk telivreket s telivr leszrmazottakat. Mindezek alapjn kijelenthet, hogy angol telivr nlkl sportltenyszts ma mr elkpzelhetetlen. A flvrtenysztsben alkalmazand telivrnl elengedhetetlen a nagy rma, ers csontozat, az elg magasan illesztett jl velt nyak, a nyugodt vrmrsklet, a j idegrendszer. E clra a fajtn bell kln vonalak alakultak ki, amelyek ezeket a tulajdonsgokat megbzhatan rktik is. Gyors fejlõds, a ktves telivrek mr versenyeznek. Szervezeti szilrdsga, gyorsasga, kitartsa, nagy vitlkapacitsa rvn kitn regenertor minden esetben, ahol a teljestmny nvelse a cl. Gyors fejldse viszonylagos ignyessggel prosul, tenysztse csak j krnyezeti felttelek meglte esetn lehet eredmnyes.
LLOMNYA
A vilg legelterjedtebb kultrfajtja. Az angol mnesknyv 18600 kanct regisztrl, a klnbz orszgok nemzeti mnesknyveiben nyilvntartott kanck szma megkzelti az 1 millit. A hazai llomny 800 kanca, s kb. 400 l ll rendszeresen galopp trningben. Az angol trzsknyveket tradicionlisan az angol Wetherby cg vezeti. A nemzetkzi trzsknyvezs s a trzsknyvbe kerls szablyait az International Sud Book Comitee (ISBC) rja el s ellenrzi. A Magyar Mnesknyv Vezetsg az Orszgos Mezgazdasgi Minst Intzet ltenysztsi osztlyn bell mkdik, a tenysztsi munkt az Angol Telivr Tenysztk Magyarorszgi Egyeslete fogja ssze.![](http://www.pointernet.pds.hu/ujsagok/nlmfo/2003/03/image/23-1K.jpg) |